top of page
Obrázek autoraNikola Suchardova

Úzkost: Jiné než ty stinné stránky

Dnešní článek budeme věnovat tématu úzkosti. ÚZKOST jako taková je ve většině případů vnímána jako čistě NEGATIVNÍ věc. Ale ani toto nemusí vždy nutně platit. Úzkost a strach jako takový k nám, k lidem, patří od pradávna a je přirozenou součástí každého z nás. Funguje jako obranný mechanizmus v momentech nebezpečí. Právě strach a úzkost jsou emoce, které zabraňují tomu, aby se nám reálně něco stalo - pokud na nás někdo namíří zbraň, je logické, že se bojíme a úzkost je na nejvyšším levelu - připravuje nás na útěk nebo útok. Je tedy přirozenou součástí každého z nás.


Dnešní post tedy vezmeme trošku opačně a ukážeme si, že úzkost nemusí být vždy něco negativního, ale naopak nás může motivovat a také nám v životě v ledasčem pomoci. Než si ale tyto konkrétní případy ukážeme, představíme si linku od jedné do deseti. Úzkost na čísle nula znamená hodnotu naprosto bez úzkosti a desítka je naopak ten nejvyšší level. Spousta lidí si své uzdravení představuje tak, že se jejich intenzita strachu a úzkosti bude TRVALE držet na nule - což je nemožné a kontraproduktivní. V životě každého člověka přichází momenty u kterých je naprosto v pořádku, když intenzita strachu a úzkosti dosahuje bodu 5 až 6. Je to stav naprosto normální a pro nás prospěšný.


Jaké tedy jsou 'benefity' strachu a úzkosti jako takové? Kdy nám může být více ku prospěchu než ke škodě?


1. MOTIVACE K LEPŠÍM VÝKONŮM

Úzkost, tedy stres, mnoho z nás motivuje k lepším výsledkům a výkonům. Je dokázané, že ve chvílích kdy se intenzita našeho stresu(tedy i úzkosti) dostane na vyšší level, jsme schopni podávat lepší a větší výkony. Hodně o tom mluvil i vrcholový sportovec Michael Jordan. Úzkost a stres, kterými trpěl, dokázal proměnit v benefit a skutečně pod jejich vlivem dosahoval lepších výkonům. Tyto emoce ho motivovaly. Pod jejich vlivem jeho tělo vytvářelo více adrenalinu a on ho dokázal využít ve svůj prospěch.

Z toho tedy vyplývá, že co se týče kariéry nebo sportu MOHOU(nikoliv musí) tyto dvě emoce v konkrétních situacích pomoci. Dají se využít v náš vlastní prospěch.


2. ZPRÁVY Z NITRA

U lidí u kterých propukne úzkostná porucha se jim jejich nitro snaží předat nějakou zprávu. Upozornit na něco, co je potřeba změnit. Ať už konkrétní návyk nebo životní styl. Je to varovný signál pro nás samotné, že je něco v nepořádku a že je určitá oblast na kterou je potřeba se zaměřit a pracovat na ní nebo ji změnit. Snaží se nás probudit k akci a navést nás na linku, ze které pochopíme, že změna je skutečně nutná. Ukazuje nám, že se musíme více učit, být více edukovaní a snaží se nám ukázat něco, co v mnoha případech dlouhou dobu ignorujeme - proto ten název - zprávy z nitra.

U velké spousty lidí úzkost upozorňuje na rychlý způsob života - nutí nás se zastavit, zvolnit tempo. Často je to spojené s únavou, kdy vlivem našeho životního stylu nejsme schopni si najít čas na odpočinek.


3. ROZHODOVÁNÍ

Úzkost, strach, stres - ač to může znít šíleně, tak u mnoha lidí velkou měrou pomáhá v rozhodování. Lidé, kteří ve stavu naprostého klidu váhají a neumí si vybrat ani jednu z možností jsou pod vlivem těchto emocí schopni se rozhodnout rychle a efektivně zároveň. Hodně to souvisí s tím, že my všichni, lidé, máme tu vlastnost, že věci zobecňujeme a nebo některé věci mozek automaticky maže. Je to naprosto přirozená vlastnost každého z nás. U lidí, kde míra úzkosti dosahuje opět vyšších čísel, 5 nebo 6, je tento element často potlačen a jak spousta z nás, kteří mají s úzkostí zkušenost, ví, že analyzují každý detail. Neunikne jim téměř nic. A to bývá u rozhodování klíčové.


4. INTELIGENCE

Je vědecky, mnoha studiemi prokázáno, že lidé u kterých úzkost dosahuje vyšších hodnot, jsou i na škále inteligence na vyšších číslech. Jsou to lidé starostliví a intenzivně přemýšlející o velké spoustě věcí. Mají mnohdykrát několikanásobně větší rozhled než lidé u kterých hodnota úzkosti dosahuje trvale čísel 1 nebo 2.

Obecně platí mýtus, že lidé trpící úzkostí jsou hloupí. Je to přesně naopak. Všechny studie ukazují pravý opak.


5. MOTIVACE

Ano, tenhle bod platí NAPROSTO U VŠECH, kteří se reálně rozhodli svůj boj s touto poruchou vyhrát. Právě tito lidé v boji o to, aby se intenzita jejich strachu dostala na nižší úroveň, osobnostně hodně vyrostou a stávají se z nich často velmi úspěšní jak ve své práci, tak i osobním životě. Právě díky změně návyků a vytvoření si takového životního stylu ve kterém jsou spokojeni se stávají úspěšní a skutečně šťastní - vyrovnaní.


Na konci dnešního článku je potřeba dodat, že úzkost může být člověku jak prospěšná, tak i devastující. Rozhodující je její intenzita. Jak jsem již mnohokrát říkala - je naivní a naprostý nesmysl si myslet, že po vyléčení se z úzkostí přijde momenty, kdy STRACH z našeho života ZCELA ZMIZÍ. To se NIKDY nestane a ani stát nemůže. Strach potřebuje v životě člověka své místo a je nutný k tomu, aby každý z nás přežil. Zároveň je nesmysl si myslet, že čím větší strach a úzkost, tím více produktivity a úspěchu.

To, co rozhoduje o tom, zda pro nás strach a občasná úzkost bude benefitem či zkázou je její intenzita. Rovnováha, tak jako je důležitá v ostatních aspektech života, tak zde je důležitá úplně stejně. Našim úkolem není se zbavit strachu zcela - naším úkolem je najít balanc. Najít bod, ve kterém je strach a občasná úzkost prospěšná a naprosto v pořádku.

26 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Komentar


bottom of page