'Jak poznám, že se můj stav lepší?' - to je otázka, na kterou se ptá spousta lidí bojujících s úzkostnou poruchou. Na začátku tohoto boje se totiž neobjevují změny nebo signály, které by nás vyloženě 'praštily' do obličeje, nicméně přeci jen na nějakých signálech dokážeme pozitivní změnu detekovat. Jaké to tedy jsou?
Já jsem jich pro vás sepsala 7. Je to 7 malých/velkých změn, kterých si na sobě samém člověk může všimnou, ale i jeho okolí je může velice brzy registrovat. Pojďme rovnou na ně...
1. IDENTIFIKUJEŠ LÉPE, CO POMÁHÁ A CO NIKOLIV
Na úplném začátku boje s úzkostnou poruchou se člověk setká se spoustou tipů jak takový boj začít a jak ho vybojovat. Vyhledá si je buď sám z dostupných zdrojů nebo mu jsou předkládány terapeutem/koučem.
Jelikož jsme každý jiný, ne každému všechny metody a tipy mohou sednout a následně pomoci. A pokud jsi právě na začátku té cesty a zkoušíš různé způsoby - prvním signálem, že se tvůj stav lepší by mohla být schopnost, kterou začínáš disponovat - schopnost lépe identifikovat, co ti pomáhá a co nikoliv. Zkoušíš metodu u které cítíš, že ti nesedí nebo nefunguje ale zároveň máš v hlavě nápad jak ji upravit nebo změnit aby se pro tebe stala vhodnou? Tak to je skvělé, protože právě pociťuješ první signál toho, že jsi na správné cestě a že se tvůj stav lepší.
2. SEBEDŮVĚRA ROSTE A TVÁ REAKCE NA DOBŘE ZNÁMÉ SITUACE JE JINÁ
Jak jsem tu již několikrát psala pokrok co se týče úzkostné poruchy se nedá měřit na množství a intenzitu přítomných symptomů. Měří se na základě způsobu tvé reakce. Reaguješ stále stejně na stresové situace a nebo se(byť i něco málo) změnilo?
Abych to ukázala na příkladu:
Prostředí - Nacházíš se v prostředí, které je toxické, ale jsi již sám v sobě schopný se od tohoto toxického prostředí vnitřně odpojit a najít sám v sobě 'klidnou komůrku' ve které na tebe nemůže.
Zvyky, aktivity - Jsi kuřák, vykouřil si dříve krabičku cigaret denně, ale přišel si na to, že po každé jedné vykouřené cigaretě se tvůj psychický stav zhoršuje - máš špatné nálady, napadají tě negativní myšlenky. Kouřit si tedy přestal - tvá reakce se tím změnila.
Víra, hodnoty - Tento bod spojuje jedno slovo - identita. Spousta lidí se identifikuje s nálepkou 'člověka s úzkostí - vždy a nikdy jinak', což bývá jedna z nejzásadnějších překážek v uzdravení se. Ukážeme si to zde zase na kuřácích. Jsi kuřák, roky kouříš a rozhodneš se přestat. Stále o sobě ale mluvíš jako o kuřákovi. Podvědomě si tím necháváš pootevřená zadní vrátka, protože dopředu počítáš s tím, že svůj boj vzdáš a zase skončíš se zapálenou cigaretou. V takovém případě i kdyby jsi aplikoval cokoliv, zůstaneš kuřákem. Tyto zadní vrátka je potřeba zavřít a začít přemýšlet, vnímat se a mluvit o sobě jako o NEKUŘÁKOVI. Stejné je to s úzkostí - ty NEJSI ten s úzkostí. Není to nic, co by tě identifikovalo. Není to tvá identita. Je to přechodný stav, který překonáš. Začni se tedy takto i vnímat a hovořit o sobě tímto způsobem.
Tvá jiná, nová reakce na dobře známé situace z minula je jasným znakem toho, že se tvůj stav lepší. To, že neutíkáš ze supermarketu, ale řekneš si sám v hlavě, že to vydržíš. Překonáš to a nakonec to zvládneš. Je to první signál toho, že tvá sebedůvěra je na úrovni vyšší a pokrok se děje.
3. LIDÉ V OKOLÍ SI ZAČNOU VŠÍMAT ZMĚNY
'Jé, ty máš dnes dobrou náladu.' - 'Ty jo, ty máš nějaký nový koníček, to je skvělý!' - 'Jé, co to kupuješ, začal si číst?' - 'Ty jo, úžasný, dneska jsme si krásně popovídali, zase to začínáš být ty!' - všechno toto jsou signály, že se pokrok skutečně děje. Děje se pokrok viditelný, kterého si dokonce začíná všímat okolí. Tyto 'malé' signály často daný člověk ani nevnímá, jelikož je sám se sebou denně a nevidí pokrok tak skokový jako někdo, kdo ho vídá méně často. Je to stejné jako u rodičů, kteří jsou se svým dítkem denně - oni nevidí o kolik moc vyrostlo. Kdežto babička, která ho vidí jednou za měsíc vidí rozdíl markantní.
U tohoto bodu často přichází situace, kdy 10 pozitivních komentářů zastíní jeden negativní. 10 lidí za sebou vás takto upozorní na pozitivní změnu a jeden jediný to okomentuje stylem, že jste to stále vy, s negativním pohledem na život. Člověk trpící úzkostnou poruchou se často zasekne právě na něm. Je potřeba ale pochopit, že s touto situací se setkává každý a neznamená to, že se pokrok neděje. K této reakci daného člověka může vést velká spousta, často vůbec nesouvisejících podmětů - jeho vlastní frustrace, jeho vlastní špatná nálada atd. . Ukážu to na svém vlastním příkladu kouče.
Je to pravidlo deset na jednoho, kdy deset klientů je spokojených, chodí mi zprávy, že jsou moc spokojeni s přístupem a že je jim skutečně lépe. A pak přijde jeden, který mi sdělí, že tohle není to, co mu pomohlo a že změnu nevidí žádnou. Ano, je to zcela přirozené. V tuto chvíli já volím mezi tím, zda zaklapnout notebook, uzavřít tuto kapitolu života a dát na ní razítko 'ZKLAMALA JSEM' a nebo si říct, že ani já nejsem dokonalý robot a skutečně je přirozené, že i negativní zpětná vazba může přijít. Není to ale důvod k tomu s tím přestat. Naopak, je to motivace k dalšímu zlepšování a pilování.
4. BĚHEM DNE PŘICHÁZEJÍ MOMENTY KLIDU A ČISTÉ MYSLI
Jde ti lépe meditace nebo dechová cvičení. Ve dne přichází momenty, kdy zapomínáš na status 'úzkostkáře' a třeba i na hodinu vystupuješ z tohoto svého stínu a jsi 'VOLNÝ'. Jeden z nejvýraznějších signálů, že jsi na správné cestě a že se tvůj stav zlepšuje. Vzpomeň si na dobu než jsi na sobě začal pracovat. Tyto momenty tu nebyli. A další velká spousta lidí je nemá. Je to pro Tebe možnost identifikovat 'nástroj', který používáš a který tě do těchto momentů přivádí. Snažit se ho rozšířit a aplikovat na více částí dne. Ukazuje ti směr.
5. SPÍŠ LÉPE
Jednoduchý ukazatel - spíš lépe, cítíš se po probuzení více odpočatý, lépe se ti usíná. Netrávíš již hodiny koukáním do tmy. Ve chvíli, kdy si lehneš, máš čistější hlavu a usínáš klidně. Víš, co tě čeká druhý den a těšíš se na to.
Spoustě lidem k tomuto pomůže vytvoření večerní a ranní rutiny, jak jsem tu již také několikrát psala.
6. VÍCE SI VŠÍMÁŠ OKOLÍ, JSI OTEVŘENĚJŠÍ
Najednou vidíš kolik věcí se kolem tebe děje. Každodenní maličkosti, kterých jsi si dříve nevšímal. Jaké krásné západy slunce můžeš sledovat z okna...nebo jak krásně začaly kvést stromy s příchodem jara.
Vidíš také více cest, kterými se tvůj život může ubírat a jak můžeš trávit svůj čas. Věci, které by tě dřív ani nenapadly a nebo byly interpretovány slovy 'měl bych' se najednou mění na MUSÍM. 'Dnes prostě musím jít ven, protože je krásné počasí a já chci vidět tu krásnou přírodu, která se probouzí.' - 'Dnes prostě musím ráno vstát dřív a jít si zaběhat - začíná jaro a já si tu dobu chci užít.'
7. TRÁVÍŠ MÉNĚ ČASU S TOXICKÝMI LIDMY, TOXICKÝMI NÁVYKY
Méně sedíš u googlu a méně hledáš význam svých symptomů. Méně času trávíš ve skupinkách, kde se toto téma rozebírá. Méně vyhledáváš komunikaci a společnost toxických lidí. Méně sleduješ depresivní filmy, méně posloucháš depresivní hudbu. Nepřináší ti již více uspokojení, které ti přinášela dříve. Toto je jeden z nejpodstatnějších signálů, že se tvůj stav lepší. Tyto aktivity se totiž přesunuly z krabice 'životně důležitých' do krabice 'méně důležitých' a ty jim nechceš již více věnovat svůj čas. Je něco, čemu ten čas chceš věnovat více. Tvá pozornost se stáčí jinam.
Commenti