top of page
Obrázek autoraNikola Suchardova

3 pravidla pro okolí úzkostkáře

Jelikož se mi často opakují dotazy a nebo se i diskuze s klienty často točí ohledně přístupu jejich nejbližší rodiny a okolí k nim samotným, rozhodla jsem se udělat napsat další článek na toto téma. O tomto tématu - "jsem v okolí člověka s úzkostí" - by se dalo mluvit hodiny a napsat tisíce slov. Ač se to totiž nemusí tak zdát, tak tato pozice je velice těžká a často malá, nevědomá chyba může mít katastrofální následky typu, že se před námi daný člověk uzavře, ztratí důvěru.


Důvěru si získat zpátky je těžké i u zdravého člověka. U člověka trpícího úzkostí se to skoro rovná zdolání pětitisícovky. Obecně u lidí trpících úzkostí platí, že nejdůležitější je trpělivost. Dále potom vědět s 'čím' máte tu čest - zkrátka zjistit si o úzkostných stavech a o úzkosti jako takové co nejvíce to jde. A potom také pokud se chcete nějak aktivně podílet na jeho uzdravení se to chce držet určitých pravidel.

V mnoha případech pomůže, když právě i člověk nacházející se v okolí úzkostkáře je ochoten si promluvit s jeho koučem/terapeutem nebo psychologem. Dostane injekci informací, tipů, je mu vysvětlena spousta situací ale také reakcí, kterým třeba doteď nerozuměl a nedokázal na ně adekvátně reagovat.


My si tu zde povíme takové tři základní body, kterých je dobré se držet. Já jsem je v podstatě vyjmenovala už výše, ale trošku více se je budu snažit rozvést aby jim porozuměl každý.


1. EDUKACE

Edukace je naprosto zásadní a nejdůležitější věc. Spousta lidí netuší, co je úzkost, co to obnáší a jaké symptomy to má. Nastávají tedy potom situace, že některé reakce daného člověka jsou přisuzovány tomu, že je líný, nespolečenský, protivný, neustále v opozici. Tyto reakce ale mají základ právě v úzkostných stavech a ty je potřeba znát.

Jaké jsou symptomy úzkosti? Jak vypadá panická ataka? Co daný člověk v tu chvíli prožívá? Toto jsou všechno otázky na které odpoví právě edukace. Je dobré se začíst ať už do článků nebo do knih. Nebo se na danou problematiku podívat na Youtube v podobě různých videí. Každopádně ať už zvolíte jakoukoliv cestu, EDUKACE JE NAPROSTÝ ZÁKLAD. Vy zjistíte s čím máte tu čest a velice to usnadní komunikaci s vašim blízkým.


2. TRPĚLIVOST

Další, strašně důležitá věc. Je to únavné, někdy protivné...ale daný člověk to nedělá schválně. Nevymýšlí schválně problémy a další strachy. Rodí se mu v hlavě jako houby po dešti a i když jste mu na jeden a ten samý dotaz odpověděli již desetkrát, možná se zeptá po jedenácté. Zoufale se tím snaží najít alespoň kousek jistoty a uklidnění, které ani on sám netuší kde má hledat a jak zklidnit tento hon za odpověďmi.

Trpělivosti budete potřebovat velikou dávku...na druhou stranu odměnou za ní vám bude naprostá důvěra, kterou do vás člověk trpící úzkostí bude vkládat. Dostanete tím do rukou velkou moc, daný člověk na vás bude lépe reagovat a budete schopni ho lépe uklidnit a pomoct mu.


3. RUKU V RUCE, SPOLU CELOU CESTOU

Úplně jsem nevěděla jak tento bod nazvat...nicméně je myšlen tak, že pokud se nacházíte v blízkosti úzkostkáře a skutečně jste rozhodnuti být mu aktivně nápomocní - domluvte si a objednejte jednu schůzku s jeho terapeutem/kouček/psychologem.

Tímto krokem se stanete součástí celé této cesty za uzdravením a budete mu schopni efektivně a aktivně pomoct. Bude možné vás zapojit do různých metod, které bude terapeut nebo kouč s daným člověkem aplikovat a značně se tím celá cesta za uzdravením usnadní.

Upřímně, není to jednoduché, dostat se do takovéto role. Ale v případě partnerů nebo i sourozenců, rodičů, dospělých dětí to bývá jedna z nejefektivnějších věcí, která se dá udělat. Začnete totiž automaticky a naprosto přirozeně vykrývat momenty, kdy terapeut/kouč není k dispozici a být ani nemůže. Stanete se jeho pravou rukou, pokud to sami budete chtít, a cesta za uzdravením se zásadním způsobem zlehčí a pravděpodobně i urychlí.


U našeho třetího bodu bych se ještě ráda trochu zastavila. Tento bod by totiž zdánlivě mohl působit tak, že se kouč nebo terapeut bude snažit přehodit část své práce na vás, nejbližší okolí. Takto to myšlené není. Často se ale setkáváme s tím, že buď partner/sourozenec nebo rodič chtějí nějak pomoc. Vysloví přání, že by se aktivně chtěli podílet a pomoct s celou záležitostí, ale netuší jak. Z toho důvodu je dobré, když právě blízký člověk projde lekcí také, zeptá se na co potřebuje, kouč/terapeut mu spoustu věcí má šanci vysvětlit. Čemu se vyvarovat a nebo naopak kam svou snahu soustředit a směřovat. Každý kouč i terapeut bude za tuto možnost, za tento přístup, velice rád. Blízký člověk se stane jeho 'spojenec' skrz kterého bude možné některé metody aplikovat efektivněji.


Na závěr bych jen řekla, že pozice člověka blízkého v tuto konkrétní situaci není jednoduchá. Na takového člověka je vyvíjen obrovský tlak a ne každý ho je schopen ustát, což je naprosto přirozené. Nicméně pokud jsi v okolí nějakého úzkostkáře, chtěla bych ti jen říct, že to není stav trvalý a pokud daný člověk má chuť a skutečně chce problém vyřešit, je to jen epizoda, na kterou budete v budoucnu s úsměvem vzpomínat. Je to velká zkouška, kdy si úzkostkář sahá na dno a ty jsi tomu přítomen. Vztahy se tímto často hodně upevňují a ještě prohlubují. Jen to chce velkou dávku trpělivosti a edukace.

77 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page